To je to, treći dio trilogije All Souls, i opet postoje dva načina čitanja ove knjige.
Prvi, na brzaka, prolazeći kroz radnju u iščekivanju grand finale (koji ako niste pažljivi možete propustiti), i drugi način, polako uz čašu vina i čokoladu.
Ja sam čitala polako i dodala još New Orleans na listu mesta koje želim da vidim. Istovremeno su me grijale uspomene na zadnji obilazak Venecije sa mojim dečkima.
Knjiga je puna strasti i ljubavi za kakvom svi tragaju. Iako je u pitanju fantastika, opisani svet je realno opisan i vrlo lako je pronaći svoje mjesto u njemu. Naši golupčići, trudna Diana i Matthew su se uspešno vratili iz elizabetinskog Londona u sadašnjost, koja im je otkrila da su se problemi koje su ostavili iza sebe još više zakomplicirali te da su svi njihovi neprijatelji još uvijek tu. Važnost da se pronađu iscijepane stranice iz Ashmolea 782 i da se knjiga na kraju sastavi u cjelinu, počinje da prevazilazi samo očuvanje njihove ljubavi i dobiva oblik naučne revolucije koja će sačuvati bića od izumiranja.
I kao što to biva i u našim životima, ništa od toga se neće desiti kao se zabije glava u pijesak… Tek kad naši junaci „izađu na crtu“ svojim problemima i prestanu da se pretvaraju da su nešto što nisu uspet će da otkriju tajne koje krije knjiga života.
Dodatno, osim ljubavi Diane i Matthewa, i njihovog sina Markusa će pogoditi Kupidova strijela. Mada ako sam iskrena ja sam navijala da se to dogodi Baldwinu de Clairmontu (on je nekako frajer po mom ukusu, pravi anti-heroj). Baš sam se razočarala što se spisateljica nije odlučila da razvije Baldwinov lik čak ni u sljedećoj knjizi Obraćenik vremena… tako da me ne privlači da je čitam. A moram reći da ni sa predstavljanjem Baldwina u HBO seriji nisam ni malo zadovoljna – ako ništa drugo on bi trebao biti visok, širokih ramena, riđokos, super sposoban i po meni seksi!
Inače, nećete imati problema sa pažnjom dok čitate ovu knjigu jer se opet prepliću povijest, postignuća moderne znanosti i neke stare tajne o kojima se još samo šapuće. Bonus je da spisateljica ne bježi od konzumiranja ljubavi – iako nije 50 nijansi sive, poprilično vam je jasno sta se događa 🙂
Srce će vam se slomiti zbog ljubavi koja nikad neće moći biti uzvraćena, sjećanja na umrle roditelje te boli zbog smrti životnog partnera.
Isto tako ako budete googlali pročitano, proširiti ćete svoje vidike o paganskim keltskim svečanostima kao što je Lughnasadh te o škotskoj legendi baobhan sith – vili koja siše krv J. Saznat ćete ogavne detalje o američkom eksperimentu Tuskegee te da je pozornica za 1.svjetski rat postavljena još 1911 prilikom poniženja Njemačke u Agadirskoj krizi te sloma njihove burze ste godine.
A što se grand finala tiče, ljubav je naravno pobijedila i to na više nivoa. Dodatno se potvrđuju pretpostavke sa početka knjige o nepostojanju različitih vrsta bića, te da kada god neko počne pričati o čistim rasama i nadrasama uvijek nešto jako, jako pođe po zlu. Te da nas miješanje i prihvaćanje naših različitosti čini boljima i snažnijima.
Ja bih još dodala da i naša svakodnevnica treba reformu, ako ništa drugo onda da se na listu smrtnih grijeha uključi i grijeh ravnodušnosti, da nam je svejedno, da nam je OK da zažmirimo pred tuđom patnjom.
Mela Kudonia